E-motive- innowacje w edukacji

E-motive to sieć organizacji z całego świata, które dzielą się wiedzą i doświadczeniem, by tworzyć innowacyjne i skuteczne rozwiązania dla wspólnych problemów. To także wymiana wiedzy i doświadczenia, oparta na wzajemnej inspiracji i czerpaniu z różnorodności. Jednym z głównych celów działań w ramach sieci E-Motive jest edukacja globalna, czyli uświadamianie istnienia współzależności łączących ludzi i miejsca oraz obalanie stereotypów dotyczących mieszkańców krajów Azji, Ameryki Łacińskiej i Afryki.

W 2014 r. pierwsze wymiany E-Motive w Polsce zorganizowało Stowarzyszenie „Jeden Świat”, za pośrednictwem którego Nasza szkoła podjęłą współpracę z organizacjami z Laosu.

Padect z Laosu to organizacja, która stworzyła wyjątkowy program edukacyjny i realizuje go w prowadzonej przez siebie szkole.Misją szkoły Sompanya jest przestać nauczać, a zacząć wspierać proces uczenia się uczniów. Gdy dzieci przekonają się, jaką wartość ma wiedza i nauczą się z niej korzystać, zrozumieją, że człowiek nie jest jedynie konsumentem, lecz powinien rozwijać swoją wrodzoną mądrość, by jak najlepiej zadbać o otaczający go świat. Idea ta zawarta jest już w nazwie szkoły: Sompanya w języku laotańskim znaczy: wierni własnej mądrości.

Przedstawiciele PADETC byli naszymi gośćmi podczas wymiany E-Motive w grudniu 2014 r., podczas której w Poznaniu odbyły się spotkania i warsztaty dla dzieci i nauczycieli w Szkole Podstawowej nr 3 i Szkole Podstawowej „Łejery” oraz w świetlicach socjoterapeutycznych Motylarnia i Klub Puszcza.

laos3a12.14

W ramach współpracy przedstawiciele organizacji partnerskich (w tym Naszej szkoły) odbyli podróż do odległej Azji, a dokładniej do stolicy Laosu- Vientiane. Na miejscu z bliska obserwowali działania organizacji PADETC. Głównym założeniem wyjazdu była jednak wymiana doświadczeń w ramach funkcjonowania systemu edukacji, sposobów i form nauczania oraz pomocy pedagogiczno-psychologicznej.

Raport z wyjazdu do Laosu - pdf

 E-Motive – innowacje w edukacji: program Dobra Szkoła (Laos)-pdf

 

laos2       laos3

laos4      laos6

                           laos1

 

(źródła: jedenswiat.org.pl; cegpoznan.wordpress.com )