EDUSCIENCE

edu logo

Projekt EDUSCIENCE był skierowany do uczniów i nauczycieli z 250 losowo wybranych szkół w całej Polsce na wszystkich etapach kształcenia.
W naszej szkole do projektu przystąpiła, w roku szkolnym 2012/2013, klasa 4b.

Głównym celem projektu było zwiększenie zainteresowania uczniów i uczennic z całej Polski podjęciem studiów na kierunkach o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy. Popularyzacja nauk matematyczno-przyrodniczych wśród dzieci i młodzieży wymaga zastosowania nowoczesnych, innowacyjnych metod i narzędzi. Projekt EDUSCIENCE umożliwiał opracowanie, pilotażowe wdrażanie oraz upowszechnianie innowacyjnych programów nauczania, których realizacja odbywała się z wykorzystaniem interaktywnej platformy e-learningowej.

Naukowa przygoda z Eduscience

W dniach 10-11 października 2013 roku, uczniowie klasy 5b Szkoły Podstawowej nr 3 w Poznaniu, wzięli udział w wycieczce zorganizowanej w ramach projektu Eduscience.

Naukową przygodę uczniowie rozpoczęli od wizyty w Obserwatorium Astrogeodynamicznym w Borówcu. Podczas „kosmicznego” wykładu dzieci dowiedziały się wielu ciekawych i niesamowitych rzeczy, między innymi czym jest i jak działa satelita, co to właściwie są gwiazdy i która z nich jest największa. Miały również okazję podążać śladami łazika „Curiosity”, zapoznając się z jego misją na Marsie oraz z bliska zobaczyć olbrzymie lasery, poznająć ich funkcje i działanie. Kluczowym i niezapomnianym momentem wizyty w Obserwatorium były zajęcia w terenie. Uczniowie mieli okazję pobawić się w naukowców i popracować z teleskopem, za pomocą którego próbowali odczytywać napisy umieszczone na sąsiednich budynkach. Było to dla nich nie lada wyzwaniem, z którym doskonale sobie poradzili.

Drugiego dnia wycieczki klasa udała się do Kórnika. Wizytę, w tym malowniczym miasteczku, dzieci rozpoczęły od zwiedzania Zamku Działyńskich. Spacer po komnatach tego niesamowitego miejsca był niczym podróż w czasie. Pięknie zdobione meble, obrazy, porcelana i zakątek myśliwski zrobiły na nich ogromne wrażenie. Równie ekscytująca okazała się wizyta w Arboretum. Była ona okazją to zobaczenia różnych gatunków drzew, w przepięknej, jesiennej scenerii oraz zapoznania się z wieloma ciekawostkami na ich temat.

Spacer po Arboretum zakończył dwudniową wycieczkę, zostawiając dzieci z garścią nowej wiedzy, doświadczeń i wspaniałych wspomnień.

wycieczkaborowiec1     wycieczkaborowiec2

PIKNIK „EDUSCIENCE”

Nauka nie musi być nudna. To zdanie chyba najlepiej opisuje emocje i przeżycia, które towarzyszyły uczniom podczas jednego z Pikników, organizowanych w ramach projektu EDUSCIENCE.

Dnia 11 kwietnia 2013 roku uczniowie czterech szkół podstawowych (Września, Ostrzeszów, Koryta, Poznań) wzięli udział w Pikniku Edukacyjnym EDUSCIENCE, który odbył się w Samorządowej Szkole Podstawowej nr 6 we Wrześni. Na miejscu czekały na nich liczne atrakcje i niespodzianki. Po uroczystym powitaniu przez Dyrekcję szkoły, dzieci wzięły udział w pokazie naukowym, prowadzonym przez pracowników Państwowej Akademii Nauk. Podczas tych kilkudziesięciu minut naukowcy przeprowadzili kilka eksperymentów chemicznych, w których realizacji brali udział również uczniowie. Dzieci dowiedziały się między innymi: jak zrobić pastę do zębów dla słonia, dlaczego papier zanurzony w denaturacie nie płonie i jak za pomocą naukowych czarów zamieniać wodę w „sok” i „herbatę”, i z powrotem w wodę.

Kolejnym etapem „piknikowej przygody” były warsztaty naukowe. Podczas krótkich spotkań z naukowcami, dzieci miały okazję podyskutować oraz poeksperymentować z tarciem, napięciem powierzchniowym, pobawić się barwami oraz wykorzystać balon jako siłę napędową. Do dyspozycji uczniowie mieli również stanowiska samoobsługowe, na których budowali modele Układu Słonecznego i wewnętrznych organów człowieka, układali puzzle logiczne i most Leonarda,a także zmagali się z układem elektrycznym o nazwie Nerwusometr.

Niezwykłym przeżyciem były dla uczniów wykłady. Każda ze szkół wzięła udział w 45-minutowej lekcji, podejmującej z pozoru trudne tematy z działu mechaniki i optyki. Podczas zajęć uczniowie poznali tajniki funkcjonowania zmysłu wzroku, zapoznali się z pojęciem ślepej plamki, a także dyskutowali o maszynach prostych. Na zakończenie wykładu, każdy z uczestników otrzymał od organizatorów drobny upominek, w postaci gry logicznej.

Niepowtarzalnym i niecodziennym doświadczeniem była dla dzieci wizyta w przenośnym planetarium i kosmiczna podróż po wszechświecie. To tu uczniowie mogli z bliska poobserwować gwiazdy oraz Układ Słoneczny. Była to również okazja do lepszego zrozumienia: ruchów Ziemi wokół Słońca, własnej osi oraz występowania na Ziemi pór roku.

Ostatnim etapem naukowej przygody było losowanie nagród wśród uczestników pikniku, co było miłą niespodzianką dla wszystkich dzieci.

Nauka nie musi być nudna, a piknik edukacyjny,
który miał miejsce we Wrześni, tylko to potwierdza.

Daria Reńska

piknikedu