Informacja dla uczniów i rodziców klas ósmych

 

Poznań, 29 maja 2020 r.

 

 

 

 

Egzamin ósmoklasisty przeprowadzany jest z języka polskiego, matematyki
i języka obcego w terminach:

 

16 czerwca 2020 roku – język polski,

 

17 czerwca 2020 roku – matematyka

 

18 czerwca 2020 roku – język obcy.

 

 

Rodzice uczniów, ze względów bezpieczeństwa zobowiązani są do odbierania telefonów w czasie trwania egzaminów. W przypadku zmiany, w ostatnim czasie, numerów telefonów rodzice niezwłocznie o tym fakcie powiadamiają dyrektora szkoły i wychowawcę klasy.

 

 

Uczniowie w dni egzaminów przychodzą do szkoły:

 

- klasa 8a o godzinie 8.10

 

- klasa 8b o godzinie 8.30.

 

 

Egzaminy rozpoczynają się o godzinie 9.00 i trwają:

 

- język polski – 120 minut;

 

- matematyka – 100 minut;

 

- język obcy – 90 minut;

 

- do czasu egzaminacyjnego nie wlicza się czynności organizacyjnych związanych z przeczytaniem instrukcji, kodowaniem prac, czasu przeznaczonego na sprawdzenie przez ucznia poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi (5 minut), czynności organizacyjnych po zakończeniu pisania egzaminu.

 

 

Po zakończeniu egzaminu uczniowie w sposób zapewniający bezpieczeństwo wychodzą ze szkoły i udają się do domów. 

 

 

Uczniowie w dniu egzaminu mają przy sobie legitymację szkolną.

 

 

Uczniowie nie wnoszą na salę egzaminacyjną urządzeń telekomunikacyjnych.

 

Uczniowie przynoszą ze sobą przybory do pisania:

 

- język polski i język obcy: długopis z czarnym wkładem;

 

- matematyka: długopis z czarnym wkładem i linijkę.

 

 

Uczeń pisze egzamin przy wylosowanym przed egzaminem stoliku. W tym roku numer stolika losuje w obecności zdającego członek komisji nadzorującej.

 

Uczeń koduje pracę zgodnie z instrukcją, może skorzystać z pomocy członków komisji nadzorującej. Uczeń nie podpisuje pracy imieniem i nazwiskiem.

 

Uczeń zaznacza odpowiedzi na karcie odpowiedzi zgodnie z instrukcją umieszczoną na karcie egzaminacyjnej.

 

Uczeń przed rozpoczęciem egzaminu sprawdza kompletność arkusza. Wszelkie nieprawidłowości lub wątpliwości zgłasza członkom zespołu nadzorującego.

 

Uczeń może zadawać pytania członkom komisji nadzorującej. Pytania mogą dotyczyć strony technicznej przy wypełnianiu arkusza.

 

Uczeń rozwiązuje zadania samodzielnie.

 

 

Szkoła nie zapewnia wody. Uczeń może przynieść butelkę z wodą niegazowaną. Prosimy, aby butelka z wodą była maksymalnie wielkości 0,5 litra.

 

 

Uczniowie po wejściu na teren szkoły muszą przestrzegać procedur podanych poniżej oraz stosować się do zaleceń nauczycieli oraz pracowników szkoły.

 

 

Procedury bezpieczeństwa

 

Podstawa prawna: Wytyczne Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotyczące organizowania i przeprowadzania w 2020 r. egzaminu ósmoklasisty.

 

 

1.     Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.

 

2.     Zdający, nauczyciel oraz każda inna osoba uczestnicząca
w przeprowadzaniu egzaminu nie może przyjść na egzamin, jeżeli przebywa
w domu z osobą na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.

 

3.     Rodzic/Prawny opiekun nie może wejść z dzieckiem na teren szkoły,
z wyjątkiem sytuacji, kiedy zdający wymaga pomocy np. w poruszaniu się.

 

4.     Podczas egzaminu w szkole mogą przebywać wyłącznie:

 

a)     zdający,

 

b)    osoby zaangażowane w przeprowadzenie egzaminu: członkowie zespołów nadzorujących, obserwatorzy, osoby przeznaczone do przygotowania
i obsługi,

 

c)     inni pracownicy szkoły odpowiedzialni za utrzymanie obiektu w czystości, dezynfekcję itp.

 

d)    uczniowie innych klas oraz nauczyciele, jeżeli nie ma możliwości zrezygnowania z przeprowadzania zajęć opiekuńczo-wychowawczych – uczniowie przebywają w Segmencie C, nie kontaktują się ze zdającymi egzamin,

 

5.     Zdający nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, telefonów komórkowych, maskotek.

 

6.     Po wejściu do budynku szkoły zdający musi zdezynfekować ręce oraz postępować zgodnie z zaleceniami nauczycieli i pracowników szkoły. Po wejściu do budynku i zdezynfekowaniu rąk zdający zajmuje miejsce wskazane przez nauczyciela.

 

7.     Uczniowie bezwzględnie stosują się do zasad higieny: myją ręce, nie podają sobie rąk na powitanie, unikają dotykania oczu, ust i nosa. Zwracają uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.

 

8.     Na egzaminie każdy zdający korzysta z własnych przyborów.

 

9.     Zdający nie mogą pożyczać przyborów od innych zdających.

 

10.              Szkoła nie zapewnia wody pitnej. Na egzamin należy przynieść własną butelkę z wodą niegazowaną.

 

11.              Na terenie szkoły nie zapewnia się posiłków.

 

12.              Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, zdający zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz mają zakryte usta i nos.

 

13.              Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem (maseczką jedno- lub wielorazową, materiałem, przyłbicą – w szczególności
w przypadku osób, które ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust
i nosa maseczką). Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły. Zdający dopiero po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej może zdjąć maseczkę lub przyłbicę.

 

14.              Podczas wpuszczania uczniów do sali egzaminacyjnej członek zespołu nadzorującego może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania jego tożsamości (konieczne jest wówczas zachowanie
co najmniej 1,5-metrowego odstępu).

 

15.              Zdający są zobowiązani zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca
w sali egzaminacyjnej. Po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej (w trakcie egzaminu) zdający ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy:

 

a)      podchodzi do niego nauczyciel, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie,

 

b)     wychodzi do toalety,

 

c)      kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali egzaminacyjnej.

 

16.              Zdający mogą, jeżeli uznają to za właściwe, mieć zakryte usta i nos w trakcie egzaminu, nawet po zajęciu miejsca przy stoliku.

 

17.              Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, zastępca przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego, członkowie zespołów nadzorujących, obserwatorzy podczas poruszania się po sali egzaminacyjnej będą mieli zakryte usta i nos. Mogą odsłonić twarz, kiedy obserwują przebieg egzaminu, siedząc albo stojąc przy zachowaniu niezbędnego odstępu.

 

18.              Dla każdego zdającego zostanie zapewnione miejsce, w którym będzie mógł zostawić rzeczy osobiste.

 

19.              Przed rozpoczęciem egzaminu poinformujemy zdających o obowiązujących zasadach bezpieczeństwa, w tym przede wszystkim:

 

a)     zakazie kontaktowania się z innymi zdającymi,

 

b)    obowiązku zakrywania ust i nosa w przypadku kontaktu bezpośredniego z nauczycielem, wyjścia do toalety lub wyjścia z sali egzaminacyjnej
po zakończeniu pracy z arkuszem egzaminacyjnym,

 

c)     niedotykania dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu, a także przestrzegania higieny kaszlu i oddychania: podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką,

 

d)    konieczności zachowania odpowiedniego dystansu od innych zdających
po zakończonym egzaminie.

 

20.              Zdający może opuścić na stałe salę egzaminacyjną (jeżeli zakończył pracę z arkuszem) najpóźniej na 15 minut przed czasem wyznaczonym jako czas zakończenia pracy z arkuszem. W ciągu ostatnich 15 minut przed zakończeniem egzaminu (nawet jeżeli zdający skończył pracę z arkuszem egzaminacyjnym) zdający nie opuszczają sali egzaminacyjnej.